WYJAZD DO WROCŁAWIA

Czy wyjazd do Wrocławia może być ucieczką z małego miasta? Byłam zaciekawiona odkryciem, że Tato w pewnym momencie swojego życia wyjechał z Mielca. Nikt nie pamięta dlaczego. Chciał zakosztować innego życia? Może w Mielcu było mu za ciasno, a może zbyt blisko starszej siostry.

Chociaż ślady wyjazdu do Wrocławia miałam tuż przed nosem, to dopiero w trakcie rozmowy z Mamą o służbie Taty w wojsku, dowiaduję się, że przez chwilę we Wrocławiu pracował. Mama pamięta niewiele, ale na szczęście jest jeszcze kilka źródeł wśród zbioru zdjęć i dokumentów, które się zachowały.

Pracę zawodową w ogóle Tato zaczął w październiku 1962 roku.

Tę informację wyczytuję ze Związkowej Legitymacji Członkowskiej. To wtedy w swoje szeregi przyjął go Związek Zawodowy Metalowców w Polsce, potwierdzając ten fakt wydaniem legitymacji numer 901074 z pieczęcią Rady Zakładowej Metalowców Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Mielec oraz podpisami Sekretarza i Przewodniczącego.

Fioletowy tusz i zszywki na trwałe łączą z dokumentem zdjęcie, na którym Alfred w eleganckiej białej koszuli, cienkim czarnym krawacie nie może mieć więcej niż siedemnaście lat.

Alfred Bielec pierwsza praca 1962 szlifierz WSK Mielec

Na kolejnych stronach legitymacji miejsce zajmują pieczątki drobiazgowo rejestrujące każdą miesięczną opłatę składkową. Właściciel legitymacji traci prawa członka Zw. Zaw. po 3 miesiącach niepłacenia. Pierwsza wpłata, potwierdzona pieczątką w październiku 1962 roku. Łatwo odczytać jej treść: Rada Zakładowa WSK Mielec, w miejscu poniżej kwota składki wpisana ręcznie, a w trzeciej linijce Rada Wydz. 02. Cecha zmienia się w grudniu 1963 r.

Na kolejnej kartce u samej góry pieczęć, odbita niestarannie, przez co nie mogę odczytać nic więcej poza „Wrocław-Psie Pole”. Rozpoznaję jeszcze „Rada Zakładowa” i domyślam się, że chodzi o Wytwórnię Sprzętu imienia najpewniej Bolesława …stego.

Fragment Związkowej Legitymacji Członkowskiej Alfreda Bielca z 1962 r.
Fragment Związkowej Legitymacji Członkowskiej Alfreda Bielca z 1962 r. Pieczątka zakładu pracy, potwierdzająca opłacenie składki.

I w tym miejscu składam pokłony wszechwiedzącemu majestatowi najwyższego Internetu, bo dość szybko lokalizuję Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu-Psie Pole.

Jeszcze większego szacunku nabieram do Stowarzyszenia Wratislaviae Amici, które zbiera na stronie https://dolny-slask.org.pl zdjęcia z regionu. Te archiwalne i bardziej współczesne. Uzupełniają je krótsze lub dłuższe opisy.

Pod hasłem „Wrocławski Park Biznesu III (dawny PZL Hydral)”, czytam, że zbudowane w latach 1940 – 42 przez koncern Rheinmetall – Borsig na potrzeby produkcji wojennej zakłady, przejęły w 1945 wojska radzieckie i rok później przekazane władzom polskim. Żeby nikt nie miał wątpliwości, przekazano same budynki, a sprzęt wcześniej wywieziono. Do całego opisu odsyłam ciekawych szczegółów historii produkcji. W każdym razie w 1963 roku WSK startuje z produkcją silników samolotowych. To wtedy młody Alfred Bielec zaczyna tam pracę jako szlifierz. Wyjazd do Wrocławia i to stanowisko pracy widnieje jeszcze w kilku miejscach w legitymacji ubezpieczeniowej. Mam potwierdzenie!

fragment z Legitymacji Ubezpieczeniowej Alfreda Bielca z wpisem potwierdzającym zatrudnienie w fabryce WSK Wrocław-Psie Pole na stanowisku szlifierz, 1964 r.
Fragment z Legitymacji Ubezpieczeniowej Alfreda Bielca z wpisem potwierdzającym zatrudnienie w fabryce WSK Wrocław-Psie Pole na stanowisku szlifierz, 1964 r.

W kolekcji zdjęć na stronie Wratislaviae Amici odnajduję zdjęcie z WSK Wrocław-Psie Pole podpisane „Lata 1965 – 1970”.

Zdjęcie pochodzi ze strony Stowarzyszenia Wratislaviae Amici https://dolny-slask.org.pl/920912,foto.html?idEntity=547555
Zdjęcie pochodzi ze strony Stowarzyszenia Wratislaviae Amici https://dolny-slask.org.pl/920912,foto.html?idEntity=547555

Wydaje się, że na zdjęciu godzina jest bardzo wczesna, bo nie ma ludzi. Tylko kilka samochodów. Za moment zacznie się poranny ruch. Być może zaraz po tym jak fotograf schowa aparat do teczki, pojawi się mój tato w drodze do pracy. O ile wyjazd do Wrocławia mógł być ucieczką, to na pewno celem była praca.

Ostatnia pieczątka z Wrocławia dokumentująca opłaconą składkę członka Związków Zawodowych Metalowców zostaje wbita wrześniu 1964 r. W październiku w legitymacji ubezpieczeniowej kolejna pieczęć potwierdza koniec wyjazdu do Wrocławia – ustanie zatrudnienia 24 października 1964. Mijają zaledwie 4 miesiące pracy Alfreda we Wrocławiu. Dlaczego ten wyjazd trwał tak krótko?

Szukam tropów tego pobytu na zdjęciach w jego albumie. Próbuję wytypować po wyglądzie ojca te pasujące do lat 1963/64. Przyporządkowując je zgaduję, ale przy kilku jestem pewna, bo bez wątpienia widzę Wrocław.

Wrocław 1964 r. Od lewej stoi Alfred Bielec.
Wrocław 1964 r. Od lewej stoi Alfred Bielec.
Wrocław 1964 r. Alfred Bielec.
Wrocław 1964 r. Alfred Bielec.

Fredek z kolegami pozuje do zdjęcia, a w tle wrocławski most. Z wyglądu nie powiedziałabym, że mają po dziewiętnaście lat. Ubrani w koszule, marynarki i spodnie zaprasowane w kantkę. I te buty z noskiem. Jedynie ich twarze mogą zdradzać młodzieńczą beztroskę.

Wrocław 1964 r. Alfred Bielec w środku.
Wrocław 1964 r. Alfred Bielec w środku.

Zdjęć jest więcej. Wydaje się, że zrobione są w tym samym czasie, ale podpowiedź już nie przyjdzie, więc celuję analizując ubrania. Odkrywając te tropy czuję się jak detektyw. Brakuje mi jeszcze szkła powiększającego, bo w wielu przypadkach pomogłoby uwidocznić ukryte szczegóły. Wiem, że w pracowni taty znajdę takie szkło, więc nie zastanawiam się długo i jadę po narzędzie buszującego w pamięci.

Prawdopodobnie Wrocław 1964 r. Alfred Bielec drugi od lewej, z gitarą.
Prawdopodobnie Wrocław 1964 r. Alfred Bielec drugi od lewej, z gitarą.

Nie wiem czy wyjazd do Wrocławia spełnił oczekiwania Fredka. Myślę, że tak, bo pamiętam swój wyjazd do Krakowa, gdy miałam tyle samo lat, co on – 19.

A czy Wy przeżyliście wyjazd do Wrocławia, Krakowa czy innego dużego miasta? A może celem Waszej ucieczki z małego miasta był Londyn lub Nowy Jork?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *