ROZMOWA O DOMOWYM ARCHIWUM

Opowiedziałam Rafałowi Potockiemu, dziennikarzowi Radia Rzeszów, o trwającej wciąż podróży w głąb historii rodzinnych związanych z moim ojcem, Alfredem Bielcem. Było też o domowym archiwum, o zadawaniu pytań i szukaniu odpowiedzi w miejscach nieoczywistych.

Bardzo lubię rozmowy z Rafałem na antenie radia i poza nią. Wyjątkowo ciekawy  z niego typ, zadaje pytania i słucha, a to bardzo cenne. Gdy zaczynałam realizację projektu w ramach stypendium, na początku 2017 r., również zaprosił mnie na antenę. Dziś można posłuchać obu tych rozmów o mojej podróży.

Aby posłuchać tej rozmowy trzeba wejść na stronę Radia Rzeszów https://www.radio.rzeszow.pl/audycje/9192

 

Kinga Bielec w Radiu Rzeszów 2018 opowiada o archiwum ojca Alfreda Bielca i o domowym archiwum, które tworzy
13 kwietnia 2018 przedpołudniowa audycja z Rafałem Potockim – Kinga Bielec opowiada o domowych archiwum i projekcie dotyczacym monografii życia i twórczości Alfreda Bielca

Jak posłuchać audycji?

Wystarczy kliknąć na ikonkę głośnika w prawym górnym rogu nad moim zdjęciem. Audycja jest zmontowana i możecie posłuchać samej rozmowy, która trwa 24 minuty.

O czym posłuchacie?

W rozmowie opowiadam, że warto zbierać różnego rodzaju dokumenty: legitymacje, dowody osobiste, paszporty, świadectwa szkolne i wszystkie inne, bo po latach przywołują naszą pamięć. Mogą być również źródłem ciekawych odkryć.

Dla mnie takim odkryciem było dowiedzenie się, że nie do końca wiadomo, gdzie urodził się mój tato. Zebrałam miejscowości podawane na dokumentach jako miejsce jego urodzenia. Napisałam o tym post  . W domowym archiwum kryje się wiele zagadek.

Mam nadzieję, że wywiad zainspiruje Was też do zadawania pytań bliskim, ale także samym sobie. To bardzo trudne, zwłaszcza, gdy ciągle brakuje nam czasu, aby się zatrzymać. Jak to zrobić? Posłuchajcie wywiadu.

Życzę Wam, abyście zaczęli tworzyć domowe archiwum i odnaleźli w tym radość i okazję do spędzenia wyjątkowego czasu z bliskimi. Dlaczego wyjątkowego? Bo wspomnienia budują przestrzeń dla relacji z rodziną. Stare zdjęcia czy dokumenty są okazją do rozmów.

Zachęcam do posłuchania wywiadu, do poczytania innych wpisów na blogu i do pozostawienia komentarza pod postem. Ciekawa jestem czy interesujecie się domowym archiwum, czy tworzycie je sami z własnych legitymacji szkolnych czy świadectw?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *