PRZEŻYŁAM MAGICZNE CHWILE DALEKO DO MIASTA


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 34 in /home/platne/serwer30343/public_html/kingabielec.pl/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/nextgen_basic_tagcloud/package.module.nextgen_basic_tagcloud.php on line 182

Wydarzyło się to pod koniec września 2017 r. Zapowiedzi seminarium „Daleko do miasta” ukazały się jeszcze lipcu, ale byłam mocno zajęta przygotowaniami do warsztatów w Cricotece, by się zgłosić. Zgłosiłam się i te kilka dni uznaję za jedne z najważniejszych momentów 2017 roku.

Nieustannym priorytetem jest dla mnie praca nad archiwum mojego ojca.  Aneta Pepaś-Skowron, dyrektorka Domu Kultury w Dynowie i organizatorka seminarium napisała do mnie z pytaniem czy przyjadę, żeby opowiedzieć o tym, co właśnie robię. To był ten moment. Wydarzyło się niezwykle rzadkie zdarzenie. I dzięki Anecie mogłam przeżyć magiczne chwile w Przysietnicy/ k. Brzozowa, woj. podkarpackie.

Jechałam do Przysietnicy opowiedzieć o moich doświadczeniach pracy twórczej z wykorzystaniem mediów społecznościowych i blogowania.

Wydarzyło się dużo więcej. Na tyle dużo, że te kilka dni uznaję za jedne z najważniejszych momentów tego roku.

Wiem, jak ważnym w pracy animatora kultury jest bycie z ludźmi, słuchanie ich i dzielenie się. Dlatego podzieliłam się doświadczeniami w budowaniu zainteresowania moim projektem „Tato, ja i odpowiedzi na wszystkie pytania”.

Skonfrontowałam moje dotychczasowe wybory, związane z opowiadaniem historii życia i twórczości Alfreda Bielca, mojego ojca, artysty rzemieślnika . O nim, o etapach jego życia, o wyborach zawodowych, których dokonywał piszę na tym blogu. Wiem też, że czytelnikom bliska może być opowieść o relacji córka-ojciec, ponieważ wzbudza emocje. Inspirujący jest również sam proces przeszukiwania archiwów rodzinnych, odkrywanie historii z życia naszych bliskich i zadawanie pytań.

Ważne odkrycia

Jestem od kilku miesięcy w intensywnym procesie twórczym, a dzięki spotkaniu i konfrontacji podczas dyskusji w Przysietnicy uświadomiłam sobie dwie niezwykle istotne sfery: gotowość do podejmowania trudnych tematów zarówno przez twórcę jak i przez odbiorcę oraz dystans, potrzebny w opisywaniu bliskich relacji i historii rodzinnych.

Organizatorki seminarium „Daleko do miasta” Aneta Pepaś-Skowron i dr Joanna Bielecka-Prus zaprosiły mnie w charakterze prelegentki, ponieważ w pracy twórczej wykorzystuję media: bloga i profil na Instagramie do opowiadania o moim ojcu jako artyście rzemieślniku, o relacji córka-ojciec i o tworzeniu archiwum rodzinnego.

Ważne pytania

Od samego początku zadałam sobie dwa pytania: kto może być zainteresowany moją pracą i jak mogę dotrzeć do moich odbiorców. To są dwa pytania, na które powinien sobie odpowiedzieć każdy animator kultury lub badacz, jeśli zamierza upowszechniać efekty swojej pracy. Im lepiej znamy odbiorcę, tym lepiej – wiemy, jak i gdzie spędza czas, co go interesuje, z jakich kanałów komunikacji korzysta. Jeśli czyta prasę, to po które konkretnie tytuły sięga. Jakich audycji w radiu słucha? Z których mediów społecznościowych korzysta. I w te konkretne miejsca kierujemy informacje, zdjęcia, filmy, opowieści. Mówimy do odbiorcy językiem, który rozumie, którego sam używa i opowiadamy o naszym projekcie tak, aby odbiorca dostał to, czego potrzebuje: inspiracji, wzruszenia, objaśnienia czy utożsamienia się.

Ważne momenty

Pojechałam do Przysietnicy, aby mówić o wykorzystywaniu mediów w pracy animatora i badacza, ale wiedziałam, że wśród uczestników będą ludzie o wrażliwości podobnej do mojej, i że znajdą się wśród nich tacy, których historia odkrywania życia i twórczości mojego ojca zainspiruje do swoich własnych podróży i zmotywuje do zadania swoim bliskim pytań, odwlekanych już zbyt długo.

Zachęcam Cię do posłuchania, poczytania i obejrzenia relacji z tego niezwykłego wydarzenia

Zachęcam do poczytania więcej o seminarium „Daleko do miasta” na stronie http://seminarium.idynow.pl/

Grażyna Bochenek z Radia Rzeszów przygotowała fajną audycję, której można posłuchać na http://www.radio.rzeszow.pl/audycje/content/104/godziny-rektorskie#ajx/wiadomosci/6035/daleko-od-miasta-czyli-jak-rozwijac-kulture-lokalna

Dwójka Polskie Radio też tam była w osobie Justyny Piernik https://www.polskieradio.pl/8/3381/Artykul/1877938,Daleko-do-miasta-czyli-co-piszczy-w-kulturze-lokalnej

A na YouTube obejrzycie relację z całego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *